HODNOTA OSOBNÍHO STYLU aneb PROČ STOJÍ ZA TO SE JÍM ZABÝVAT

Všichni teď zažíváme období, která nás učí víc o nás samotných a našich hodnotách. O těch vnitřních, než o těch „vnějších, rychlých a povrchních“. A tak přináším opět další téma, které půjde do hloubky vašich šatníků, než aby klouzalo po jeho povrchu a objeví nekteré vaše hodnoty. Protože tím osobní styl je. Je daleko víc o hodnotách.

Co je osobní styl a jaká je jeho hodnota

V Evropě žijeme v kultuře, která nás neustále bombarduje podněty ke koupi a hromadění věcí. Pokud jste četla můj první eBook, tak už víte, že bez ohledu na to, jak plná je vaše skříň, dostavoval se vám pocit “Plná skříň, ale nemám co na sebe”. 

Jedním z důvodů, proč lehce podléháme koupi různých kousků oblečení je ten, že neznáme svůj styl. Respektive, že módu zaměnujeme se stylem. Styl je totiž oproti módě schopnost “třídit” nával informací, vlivů a věcí a vybírat ty, které jsou v souladu s tím, jak se vidíme. Styl označuje vlastní identitu tím způsobem, jaké oblečení volíme a jak je na sobě aranžujeme, tedy stylujeme. Záleží jen na tom, jaký aspekt naší identity chceme zdůraznit. 

Styl je důležitým, často podhodnoceným aspektem, protože je tak široce nepochopenou částí celé věci a našich šatníků.  Styl je náznakem osobnosti a je vždy tak trošku exkurzí do vlastního sebevyjádření. Je to jedinečný odraz naší komplexní osobnosti a lidské bytosti. 

Osobní styl je tedy více než jen samotné oblečení či povrchní záležitost. Je to zároveň sebepoznání a sebevědomí vyjádřeno prostřednictvím toho, co se rozhodnete nosit. Je to způsob, kterým komunikujete kým jste a rozhodně není jen o té vnější stránce. Ovlivňuje jej vaše osobnost, váš životní styl. Je přesvědčivý sám o sobě a identifikuje vás dřív, než se představíte. Proto ten rozdíl: móda je o oblečení, styl je o jeho nositeli. Rozdíl mezi módou a stylem je proto značný a zásadní. 

Móda je o oblečení, styl je o jeho nositeli. Rozdíl mezi módou a stylem je proto značný a zásadní.

Zkuste se zamyslet, nad těmi rozdíly:

Móda přichází zvenku & Styl přichází zevnitř

Móda se mění & Styl se vyíjí

Móda je otroctví & Styl je mistrovstí

Móda něco stojí & Styl je k nezaplacení

Móda je obecná & Styl je individuální

Vidíte ten rozdíl ještě víc? Objevit svůj styl je tedy o tom ponořit se hlouběji do sebe. A jaký přínos má pak reálně definování stylu ve vašem šatníku?

Proč stojí za to se stylem zabývat

I kdybyste tvrdila, že nemáte žádný styl, tak i doteď jste nějak vybírala oblečení do svého šatníku, prostě jste nějaké kousky upřednostňovala před ostatními a už tam se objevoval zárodek vaší preference. To je přesně ten okamžik, kde se objevuje váš osobní styl. Záleží ovšem na tom, zda se v něm cítíte dobře. Je to o tom, zda se ve svém stylu cítíte skvěle, případně o tom naučit se jak zajistit, abyste se v něm cítila skvěle, ve své kůži, spokojená s tím, kým skutečně jste. Pokud se podíváte na své oblíbené kousky, zjistíte, že je nosíte ráda nejen z toho důvodu, že skvěle vypadají, ale také proto, že vám dodávají skvělou energii, že se v nich cítíte skvěle. A to jsou ty kousky, které bychom se měly pokusit mít ve svých šatnících.

A objevit svůj styl může, ač to zní jakkoliv přehnaně, změnit váš život. Jsem tomu ukázkovým příkladem. Ty z vás, které mně sledují déle, vědí z mého příběhu, že jsem byla shopaholičkou. Průběhem let jsem pochopila, že chci zpomalit a lépe uchopit své hodnoty a přístup ke svému šatníku. A nakonec jsem našla způsob, jak může být být můj šatník efektivní (tedy pomalejší), osobitý a stylový. Přestala jsem mít špatný pocit z toho, že pro některé „působím stejně“ , naopak. Začala jsem být nadšená z toho, že vím kdo jsem a znám svůj styl. A to všechno začalo tím, že jsem prostě chtěla skoncovat s pocitem, že mám „Plnou skříň, ale nemám nic na sebe“, že jsem tomu pocitu chtěla přijít na kloub a změnit to.

Skvělým efektem je, že pokud se ve svém stylu cítit dobře a budete ho schopna definovat a otisknout do svého šatníku, pak se mnohonásobně zvyší vaše spokojenost s vaším šatníkem a přestanete mít tendenci si do něj neustále něco hledat a kupovat.

Zároveň, pokud bude většina kousků ve vašem šatníku vycházet ze stejného stylu, měla by většina z jeho kousků k sobě „pasovat“ a být jednoduše kombinovatelná. A tím vším se vám zjednoduší denodenní kombinování outfitů a přesto budete vypadat skvěle a „sladěně“ aniž byste ztrácela na své osobitosti.

Možná se vám podařilo zmenšit váš šatník a po jeho vytřídění se cítíte lépe. Z mého pohledu je vytřídění prospěšné, ale není všespásné. Žádné třídění a organizování vašeho šatníku není všespásné, pokud v něm nemáte ty pravé kousky, ty kousky vašeho osobního stylu, nebo aspoň nejste na cestě je tam mít.

Žádné třídění a organizování vašeho šatníku není všespásné, pokud v něm nemáte ty pravé kousky, nebo aspoň nejste na cestě je tam mít.

Proto stojí za to, se ponořit hlouběji do sebe, objevit svůj osobní styl, dodefinovat ho a následně otisknout do vašho šatníku.

Už tedy víte, proč stojí za to svůj styl znát. Jak jej efektivně objevit najdete v příštím článku. A až jej objevíte, bude to váš další krok k tomu, aby váš šatník byl maximálně efektivní, tedy vzájemně kombinovatelný, osobitý a stylový. 🙂

Mějte se co nejlépe a opatrujte se 🙂

vaše Zuzka

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.