CHCI SLADĚNÝ ŠATNÍK – JAK S TÍM MÁM ZAČÍT?

Krásný zimní den vám všem přeji! Tedy alespoň tak slunečný a zasněžený ,jako je tady u mě 🙂 Ale pojďme k věci: je mi jasné, že vy, které mě už nějakou dobu „čtete“ jste tak uvědomnělé, že správně tušíte, že mít hodně oblečení v šatníku skutečně neznamená mít sladěný šatník, ze kterého snadno vatvoříte ty skvělé outfity. 


Klíčové pro sladěný šatník, který vám bude dobře sloužit, je právě vzájemná kombinovatelnost jeho dílčích kousků, ne množství oblečení v něm.  Kombinovatelný šatník totiž znamená, že s jedním dílčím kouskem dokážete vytvořit mnoho kombinací a tedy mnoho outfitů, ideálně se všemi kousky šatníku vzájemně. Proto působí tak šatník sladěně!


A protože možná tápete, kde vůbec na téhle cestě kombinovatelnosti v šatníku začít, přináším vám několik základních kroků, které vám s tím začátkem pomohou. A pomůžou vám nejen s tím. Souvisí s uvědoměním svého životního stylu, potřeb, preferencí, několika vědomostí a správné organizace šatníku. Pojďme tedy na to. 

Pracujte s tím co máte a proveďte upřímnou revizi.

Začít se orientovat v tom co máte a nelhat si do kapsy, je pro začátek zásadní. Zkuste na chvíli přestat s nákupy nového. Věnujte pozornost tomu, co už máte. Aspoň si našetříte na případné budoucí nákupy, které mohou být ve vyšší kvalitě. 🙂  

Identifikujte co nenosíte a dejte to pryč

  • cokoliv, co vám nesedí, anebo dlouho nenosíte. Neschovávejte oblečení vzadu v šatníku. Pošlete to pryč. Pokud je pro vás obtížné se zbavit oblečení, zkuste objevit jak jej úspěšně prodat

Nechte si opravit co je potřeba

  • občas zůstává oblečení nevyužito jen proto, že nemáte prostor/čas/chuť to opravit. Využijte co už máte a mohlo by vám dobře a dlouho sloužit. Projděte si svůj šatník a to co máte opravdu ráda, nebo byste mohla mít ráda, kdyby to bylo více projmuté/kratší/se všemi knoflíky, nechte opravit. Pokud víte, že ani opravené byste to nosila, rozlučte se s tím. 

Přemýšlejte nad tím, co máte ráda a pokuste se to identifikovat

Jak jsem v úvodu psala, vědomost našich preferencí pomáhá budovat skvělý a osobitý šatník. Může vám to pomoci nejen v tom, jak efektivně objevit svůj styl, ale také v tom, jaké barvy v něm chcete. Budete-li mít šatník složený ze svých oblíbených kousků, ve svých oblíbených barvách a svém stylu, kombinování bude jednodušší. 

Vyberte ze svého šatníku 3 – 5 nejoblíbenějších kousků z vrchní části. Například halenka, tričko, top, sako. Položte je před sebe a definujte co se vám na nich líbí. Proč se staly oblíbenými? Ideálně si to napište. Je to barva? Líbí se vám materiál? Jednoduché linie? To stejné proveďte se spodní částí šatníku (kalhoty, sukně apod.).

Podívejte se zpět na poznámky z těch několika kousků. Jsou tam společné znaky, charakteristiky? Barvy, materiály, styl? Jsou to ty, ke kterým tíhnete. Vědomost vašich preferencí vám pomůže vyhledávat do šatníku jen to, co potřebujete a chcete. Stanou se vašimi oblíbenými a zajistí, že se váš šatník bude plnit kousky podle vašich představ. Pokud budou mít společný styl, budou se také lépe kombinovat. 

Photo by Sarah Dorweiler on Unsplash

Test kombinovatelnosti

Již dříve jsem ve svém článku jsem mluvila o tzv. sólistech v šatníku. Jsou to ty kousky, které zkombinujete maximálně s jednou či dokonce s žádnou věcí, kterou v šatníku máte. Povětšinou je to kousek, který vás v obchodě uhranul, ale neprovedla jste s ním test kombinovatelnosti. 

Problém, který vzniká hromaděním sólistů ve skříni je, že nepodporují koncept kombinovatelnosti. Naopak vás nutí kupovat další a další kousky, abyste jej měla s čím nosit. Šatník pak stále bobtná, ale není nijak více uspokojivý.

Zásadní pro vyřešení této situace je změnit způsob náhledu na daný kousek už ve chvíli, kdy zvažujete jeho koupi. V tuto chvíli zaměřte svou pozornost v šatníku na budování skvělých outfitů (tedy celků) a jejich vzájemnou kombinovatelnost. Ne jen a pouze na jednotlivé skvělé kousky. 

Jak konkrétně toho docílit? V případě koupi nového kousku (např. halenky), si položte si již v obchodě níže uvedené tři otázky:

1) Mám ji s čím kombinovat? Pokud odpovíte ano, pokračujte dál:

2) Existují alespoň tři/čtyři kalhoty, sukně, se kterými lze tu novou novou halenku kombinovat? Z pohledu barev, stylu, střihu? 

2)  Sedí tento kousek do mého stylu a tedy do mého šatníku? 

Pokud kousek projde těmito otázkami, nestane se sólistou. Bude se vám dobře kombinovat se zbytkem šatníku a je to tedy vhodný adept, kterého lze zvážit ke koupi.

Klíčové propojky a základy

Často při konzultacích v šatníku žen vnímám, že jejich šatník neobsahuje “základní propojky”. Obsahuje různé výstřelky, sólisty. Jen ne ty kousky, které jdou kombinovat téměř se vším a propojují různé kousky a právě i ty výstřelky. Zároveň jsou tyto “propojky” velmi dobře kombinovatelné mezi sebou a tvoří nadčasový vzhled. 

Tyto propojky jsou základy šatníku. Velmi nerada generalizuji s tím, co by kdo z nás měl mít v šatníku. Nicméně základní kousky jsou opravdu velmi univerzální téměř pro každý styl a stojí za to se základy šatníku vzájemně inspirovat a dle svého stylu je do šatníku zakomponovat.  

Photo by Sarah Dorweiler on Unsplash

Paleta barev

Máte tendenci si pěkné tričko koupit v 10 barvách? Myšlenka je fajn. Pokud vám nějaké tričko střihově a materiálově sedne, tak si jej klidně opakovaně znovu kupte, až doslouží. Nicméně 10 různých barev většinou jen rozšiřuje šatník. Tvoří v něm neucelenost, zmatek ve výběru a taky snižuje jeho kombinovatelnost. 

Zkuste začít stavět šatník na menším počtu barev. Zaměřte se v šatníku cíleně na své oblíbené barvy, které jste objevila v bodu 2 a na neutrální barvy. Zvýší se tak jeho vzájemná kombinovatelnost. 

Photo by Francesca Saraco on Unsplash

Trpělivost

Nechtějte od sebe příliš. Změnu ze dne na den.  Tvorba vzájemně kombinovatelného a skvělého šatníku není záležitost jednoho dne. Je to proces. Souvisí s poznáním sebe sama. Uvědoměním si svých preferencí, potřeb a životního stylu. Jeho postupného otisku do šatníku. Pokud nechcete postupovat cestou pokus omyl, získávejte informace a nechte se vést. Je to jednodušší cesta k cíli a rozhodně finančně méně náročnější, než postup cestou pokus omyl. 

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.