MOJE VYSOKÁ CITLIVOST A JAK S NÍ ŽIJU

Vím, že jste zvyklé u mně číst články s radami do šatníku a tak vás možná název tohoto článku zarazil. Rozhodla jsem se to dnes pojmout trošku jinak. To proto, že vám nechci dávat jen „suché“ rady, aniž byste věděly kdo jsem i po té osobní, lidské stránce. S pozitivy i negativy, které mám, které kě mně patří nebo, které zažívám. Možná vám tak budu blíž.  A třeba vám pak i ty moje rady do šatníku budou vlastně tak nějak bližší. Jsem taky jen člověk. A proto mě napadlo, čas od času napsat něco osobnějšího. 
A o co se chci podělit dnes? O to, co jste mohly možná už zaznamenat.

Často ve svých příspěvcích na sociálních sítích uvádím informaci, že jsem vysoce citlivá osoba a u vás to vzbuzuje zájem. Myslím, že to vzbuzuje zájem zvlášť u těch z vás, které mají tušení, že by mohly také patřit mezi Vysoce citlivé osoby, nebo-li Higly Sensitive Person. A proto jsem se, díky vaší inspiraci, rozhodla s vámi podělit o co jde a taky, jak se mi s tím žije a trošku vám poodhalit, jestli je to pro mě dar nebo prokletí.

Předem bych ráda uvedla, že nemám žádné psychologické vzdělání. Informace, které izde uvádím jsou povětšinou shrnutím vícero zdrojů, které jsem měla možnost prostudovat společně s mými vlastními zkušenostmi.

Photo by Imani Clovis on Unsplash

Co znamená termín Vysoce citlivá osoba

Vysoce citlivá osoba, nebo-li Higly sensnsitive person je osoba, která výrazněji vnímá vnější i vnitřní podněty na fyzické i psychické úrovni. Vnímá je šířeji, někdy i intenzivněji. Kniha Průvodce pro vysoce citlivé lidi dokonce uvádí, že tito lidé mají extrémně reaktivní nerovovou soustavu, a z toho důvodu přijímá jejich tělo jak pozitivní tak stresující energie z okolního prostředí. Vysoce citliví lidé tak často mívají nálepku „přecitlivělí“ a že by se měli „obrnit“. Tato jejich citlivost nebývá podporována ani v dětství a v dospělosti se jí dostává právě těchto nálepek či doporučení. HSP, tedy vysoce citlivá osoba tak představuje pozitivní i negativní dopady. V současné době a zejména při mé práci bych svou citlivost však nevyměnila, micnéně ne vždy mi připadala tak skvělá. Přiznávám, že dokud jsem si tuhle charakteristiku neuvědomovala, nedokázala jsem tak nějak správně pracovat s některými pozitivními, či negativními projevy.

Abyste ještě lépe pochopili, co znamená být vysoce citlivou osobou, uvedu vám rozdíl, mezi vysoce citlivou osobou a empatickou osobou, se kterou bývá často zaměňována. Být empatický znamená, že soucítíme s osobou, která prožívá náročné období, nebo naopak se dokážeme radovat, pokud prožívá radostné období.

Vysoce citlivý člověk cítí emoce (případně někteří i fyzické příznaky) druhé osoby druhé osoby přímo na svém těle, protože obvykle nemá filtry jako většina druhých. Cítí smutek i radost druhých. Fyzicky. Často mívají problém rozlišit nepříjemé pocity druhých od vlastních. Nejedná se o diagnózu, jedná se o citlivost nervové soustavy.

Za svůj život jsem se potkala s několika vysoce citlivými lidmi a všimla si, že mají společné právě i ty silné stránky své citlivosti. Většinou mají mimořádný potenciál, vzhledem k hloubce vnímání. Dobře vidíme detaily, a umíme rozpoznat minimální rozdíly v různých oblastech, v některých více v některých méně, nicméně vnímáme je ať už jde o čísla, data a fakta nebo o barvy, tvary grafiku, vnitřní zařízení, módu, achitekturu nemo motivy. Vysoce citliví lidé tak dokáží profitovat ze svého smyslu pro detail, který jim pomáhá hledat řešení problémů naší doby. Dokážeme si opravdu vychutnat jídlo, plně vnímat hudbu a příjemné zvuky. Vycítíme malý ohýnek dříve, než se rozhoří. Náš vytříbený smysl pro estetiku spolu se smyslem pro hodnoty způsobuje, že máme velký smysl pro pořádek a čistotu (Sohst, 2016) . I to je důvod, který mi pomáhá dobře a do hloubky navnímat potřeby klientky. Jak z pohledu jejich životních rolí, které chceme otisknout do šatníku, tak jejích preferencí. Samozřejmě hlubovká vnímavost barev, textur a dílčích detailů či pohledu na komplexnost šatníku či outfitu mi také velmi pomáhá.

Co konkrétně prožívám ve svém denodenním životě

Abych vám dala nahlédnout do mého života vysoce citlivé osoby, ukážu vám přímo na svém prožívání přímo ukázala v reálu, jak se mi v denodenním životě projevují vlastnosti vysoce citlivé osoby. A pokud se do tématu hlouběji ponoříte, sami uvidíte, že jsem poměrně učebnivocý příklad HSP osoby.

Jak vidím

Typické je pro mně dobré vnímání barev, tvarů, harmonie, výrazný smysl pro krásu, estetiku a cit pro detail. Díky tomu bez větších potíží dokážu navnímat, co a proč je pro mně či mou klientku vhodné a jak strategicky budovat její šatník, aby byl takový, jaký jej ona potřebuje.

Nepořádek, špína, „špatné“ barvy a tvary, či príliš prudké světlo docela snadno vedou k mému předráždnění a narušují mou koncentraci. I proto často nosím neutrální barvy, například červenou mohu mít v blízkosti očí jen opravdu zřídka, protože mně prostě ruší. Pro nižší předráždění mám také proto ráda méně věcí v místnosti, čisté plochy a linie.

Jak slyším

Dobrá hudba je pro mě nplňujícím a silným emocionálním zážitkem, poměrně rychle se dostanu do tanečního módu případně mně skvostně odreaguje hra na klavír či poslech hudby.

Mám velmi dobře rozvinutý relativní sluch, velmi dobře vnímám rytmus, s čímž souvisí, že se poměrně jednoduše učím jazky a skvěle vnímám různé přizvuky či „hudebnost“ jazyka a začnu ho hned využívat. To stejné se děje i v rámci češtiny. Přesunete-li mně do Ostravy, začnu mít Ostravský přizvuk za pár měsíců. 🙂 Aniž bych si to uvědomovala. (To stejné se mi stalo s přesunem z Brna do Prahy)

Zvuková kulisa však čsto narušuje moje soustředěnost, ikdyž je tichá. Hlasitá hudba a zvuky často vedou k předráždění mých smyslů. Potřebuji pravidelně klid a tich, pro „vyvážení“ .

Jaký mám čich a chuť

Vůně jsou pro mě velmi specifické a dobře si je pamatuji a spojuji s různými místy. Dokážu lehce poznávat parfémy, mám dobrý cit pro víno.

Některé vůně, pachy, pachutě začínám vnímat velmli rychle a vyvolavají nechuť až odpor.

Jaký mám hmat a jak vnímám své tělo

Již jemné doteky mně hodně oslovují, jejich fyzické vnímání je velmi vědomé až diferencované. Lehké škrábání např. na zádech je pro mě velmi výrazné, a vnímám každé škrábnutí, v mém případě velmi opojně 🙂 Jsem závislák škrábání na zádech 🙂

Velmi rychle lvnímám horko a chlad. Rycheji mi vadí žízeň a hlad.

Velmi ale opravdu velmi výrazně vnímám škrábavé cedulky na oblečlení a nesnesu je. Přestože jsou jemné a bavlněné, vnímám je tak silně, že přehlušují vjemy. Téměř každou cedulku na oblečení musím odpárat…

Jak vnímám

Umím dobře naslouchat druhým, mám poměrně silně rozvinutý instinkt a intiutivně cítím co je správné. Logické souvislosti mi poměrně dobře vyvstávají sami od sebe.

Porád se učím důvěřovat tomu vlastnímu intiutivnímu chování a následovat ho. Někdy ho přehlížím, zatlačuji a to mně pak vede do nepříjemných situací.

Je to dar nebo prokletí?

Myslím, že vysoká citliovost je otom, v jaké části cesty svého vnímání vysoké citlivosti člověk je. Pokud ji už lépe vnímá a umí uchopit, začne ji vnímat spíše jako dar než prokletí. A já rozhodně byla i v té, kdy jsem to vnímala hodně negativně. Nebudu tvrdit, že ne.

Ve chvíli, kdy jsem lépe poznala své hranice, naučila se se využít to dobré a dát si prostor na to zpracovat to negativní, začíná se to stávat darem. Ikdyž náročným. A myslím, že tak už to bude celý život 🙂

Pokud máte pocit, že by se vás tohle téma mohlo taky týkat, zkuste se víc dozvědět od těch, kteří na té cestě už kus ušli a dokázali přetavit to negativní spíše do pozitivna. V Česku je téma vysoce citlivých osob ještě z mého pohledu málo známým či diskutovaným pojmem, ale už se objevuje. Jsem velkým zastáncem toho, aby se tohle téma popularizovalo a tak moc fandím hlavní popularizátorce v Česku.

HSP v Česku

Tématem HSP na českém trhu komplexně provází zástupce této skupiny Alena Wehle, na svém webu. Na úvod vám doporučuji její vystoupení na známem TEDx talku, které můžete shlédnout tady.

Poud máte pocit, že jste také vysoce citlivou osobou, můžete se otestovat v rámci testu na stránkách Aleny a prověřit tak, zda k této skupinně osob patříte. Může vám také přijít vhod prodiskutovat své vnímání v soukromé facebookové skupině S citem ven stejně nastavených osob.

Z dalších zdrojů, které jsou v českém jazyce vřele doporučuji tyto dvě knihy: Průvodce pro vysoce citlivé lidi, Citlivost jako výhoda. Z těch, které bohužel nejsou přeloženy do češtiny mohu doporučit knihy od autorky Elaine N. Aron.

Co vy a téma vysoké citlivosti? Připadá vám teď ještě více povědomé? Vidíte se v tom trošku? Pak vám přeji vám hodně trpělivosti a klidu při prozkoumávání své citlivosti.

Srdečně zdraví vaše

vysococe citlivá stylistka Zuzka

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.