Proč je můj šatník jiný než ten váš?

Dnes vám chci sdílet něco přímo z mého šatníku. Ty z vás, které mě sledují delší dobu možná vědí, že  mám již několik let šatník, který vychází z principů kapsulového šatníku. Takový kapsulový šatník je, jak známo, efektivní. Ten můj kapsulový šatník je ale nejen efektivní, má v sobě víc (z čehož vznikl jeho název). Je  obohacen o principy profesionálního stylingu, a je to tedy Nejen Efektivní Šatník.


Mít takový šatník je prostě parádní a vnímám jeho přínos a usnadnění v každodenním životě. Zlepšil a zjednodušil mi život. A pokud vám vrtá hlavou jak může šatník zlepšit život, nebo že nastavování šatníku zní složitě, tak věřte, že je to právě naopak. Mít “náhodně poskládaný šatník” je mnohem složitější a přináší mnoho problémů, zejména ráno před skříní, kdy nás nejednou dostává do situace „Nemám co na sebe!“


Jak můj (nejen) efektivní šatník vypadá? V čem je jiný než ten váš a co  všechno mi přináší? To přesně chci s vámi dnes sdílet v novém článku. 

Existuje dokonalý šatník?

Přemýšlely jste někdy nad tím, jestli vůbec existuje dokonalý šatník? Pokud ano, pak je to podle mě takový, který má níže uvedené charakteristiky. (A budu ráda, když mi dáte vědět, jaké jsou ty vaše 🙂 ) Dokonalý šatník by podle mě měl:

 • reflektovat můj současný životní styl
 • být takový, který dovolí vyjadřovat můj osobní styl
 • obsahovat pouze krásné a pohodlné oblečení
 • obsahovat střihy, které mi lichotí
 • být víceúčelový/na mnoho příležitostí
 • být efektivní a tedy vzájemně kombinovatelný
 • ideálně z kousků, které jsou udržitelné či které mám dlouho

Ve chvíli, kdy jsem si tohle uvědomila mi došlo, že principy takového šatníku, který by toto všechno splňoval neznám. Došlo mi, že bych se měla pokusit takové principy vymyslet a vytvořit. Na základech kapsulového šatníku, doplněného o znalosti profesionálního stylingu vznikl Nejen Efektivní Šatník.

Nejen Efektivní Šatník versus “náhodně” poskládaný šatník

Rozdíl mezi Nejen Efektivním Šatníkem a běžným šatníkem, čili šatníkem složeným z náhodně vybraných kousků, bez nějaké strategie, je ten, že Nejen Efektivní Šatník je pečlivě vytvořen přesně na míru vašim potřebám a nastavení, s ohledem na váš rozpočet. Tím vám dává plnou svobodu od znémoho pocitu “Plná skříň, ale nemám co na sebe!?” Většina věcí v šatníku jsou vzájemně kombinovatelné, dle osobního stylu a lichotivých střihů. Z toho důvodu nemusíte trávit věčnost postáváním před skříní a hledáním té pravé kombinace. Vy už totiž víte, jaké outfity máte a proč. 

Před tím, než vám řeknu více je důležité opravdu porozumět a vizualizovat si, jak základ mého šatníku – čili kapsulový šatník – vypadá, abyste porozuměla struktuře takového šatníku. Lépe pak uvidíte, jak se dá s šatníkem pracovat, jak a kolik vzájemně kombinovatelných outfitů budete schopná vytvořit. Příklad, jak mnoho dokážete vytvořit z vhodně zvolených pouhých devíti kousků šatníku vidíte tady na malém vzorku takového šatníku:  

Na ukázku jsem záměrně použila malou část takového šatníku (konkrétně 9 kusů) , s kterým je mokžno vytvořit 33 outifů. Tohle množství kombinací a variability i mě kdysi velmi motivovalo začít budovat šatník strategicky a přivedlo k zásadám kapsulového šatníku. Jen se podívejte, jak parádně můžete variovat z devíti vhodně zvolených kousků! 

Můj Nejen Efektivní Šatník vychází z toho principu „běžného kapsulového šatníku “ – je tedy vzájemně kombinovatelný. Což znamená, že většina vrchích dílů je kombinovatelná s většinou spodních dílů. Většina kabátů, bund, svrchních dílů by měla být kombinovatelná se zbytkem oblečení. To stejné s botami, kabelkami a doplňky.

To navíc, co Nejen Efektivní Šatník má je i to, že je i osobitý: obsahuje kousky, které vyhovují mému současnému životnímu stylu, mému osobnímu módnímu stylu a fyziologickému nastavení = obsahuje lichotivé střihy a barvy přímo pro mě, nebo klientku, pro kterou ji tvořím. Proto je pak možné z něj nejen kombinovat mnoho outiftů, ale kombinovat mnoho lichotivých outfitů, které vyhovují nositelce v plném rozsahu. Tedy jak už mnohokrát zaznělo z pohledu osobního stylu, životních potřeb (= roli, v jaké momentálně je), lichotivostí střihu (= dle její postavy) a také lichotivých odstínů barev ( = aby ji zvolené odstíny „zkrásněly“, nikoliv „potlačily“).

Přínosy Nejen Efektivního Šatníku

A co mi přináší takový šatník za výhody každodenním životě? 

 1. Snazší rozhodování, co si vzít na sebe

Mít šatník postavený na principech Nejen Efektivního Šatníku znamená, že v něm máte pouze oblečení,  ve kterém vypadáte a cítíte se skvěle. Aby ne, když je postaven na lichotivých střizích a vychází z vlastního osobního stylu! 🙂 Když mám na výběr pouze své oblíbené oblečení, je rozhodování, co si vzít na sebe, rozhodně snadnější. 🙂

 1. Úspora času

Dle britského deníku The Daily Telegraph a v něm uveřejněné studie vyšlo najevo, že průměrná žena stráví téměř rok (!), konkrétně 287 dní svého života tím, že se rozhoduje co na sebe. Kolikrát asi průměrná žena tedy zažije ten frustrační pocit, že “nemá co na sebe”? 

Nejen Efektivní Šatník je takovým nastavením šatníku, díky kterému neztrácím čas procházením oblečení, které nemám ráda, nesedí mi, nebo se v něm necítím skvěle. Neztrácím každé ráno čas zkoušením více kousků ve snaze najít něco co bude „to ono“.

 1. Snížení “rozhodovací paralýzy”  a únavy z rozhodování

Náš život je plný rozhodování. Ať už jsou velká a důležitá, nebo drobná jako co si dát k večeři, či kterou knížku teď číst. Rozhodování nás unavují, čímž může kvalita takového rozhodování v průběhu dne stále klesat či nás přivést k rozhodovací paralýze a neschopnosti se rozhodnout. Pokud mám šatník nastaven efektivně, rozhodovací paralýza se zmenší – menší počet kousků, které jsou SPRÁVNĚ zvoleny, znamená menší výběr z relevantních kousků. Zároveň pokud obsahuje jen samé skvělé kousky, budu spokojená prakticky s čímkoliv. Zvolím jen dle své nálady a potřeb. 

Už žádné zkoušení věcí, které za pár minut vysvleču a hledám jinou kombinaci, abych se nakonec vrátila k té první…(!)

 1. Snížení viny z vlastního šatníku

Oblečení pro nás může mít nějaký emocionální význam. Například u svatebních šatů je naprosto nepopiratelný. Problém ovšem nastává, když se vám v šatníku drží negativní emoce, nebo dokonce pocit viny. Můžete se cítit provinile z toho, že jste si koupila něco, co nakonec jen zřídka nosíte. 

Vytovřit si Nejen Efektivní Šatník, vycházející z principů  kapsulového šatníku, znamená mít vytvořený šantík pouze z věcí, které máme rády. Nejsem tak nucená dívat se na oblečení, ze kterého se cítítm špatně pokaždé, když otevřu skříň. Šatník může být koutem, z něhož jsem nadšená 🙂

 1. Úspora peněz

Efektivní šatník pomáhá zamezit bezduchému a nadměrnému nakupování. Vidím to nejen u sebe, ale také u svých klientek. Jakmile se “zavážete”  k menšímu, zato však pečlivě vybranému šatníku vám na míru  a zažijete jeho výhody, budete více vědomí ve vašem dalším výběru. Budete více přemýšlet a s větším záměrem, co do něj přidáte. Přestanete nakupovat impulzivně, protože jsou slevy, nebo protože si chcete zlepšit náladu. 

Pokud chcete začít s vědomým a správným výběrem, začněte u základů šatníku. Připravila jsem pro vás návod, jak je správně vybrat.

6. Osobitost, jedinečnost, lichotivost

Všechny předchozí myšlenky jsou skvělé. Nicméně Nejen Efektivní Šatník přináší svou jedinečností osobitý a lichotivý šatník. Nejedná se o „pouhý kapsulový šatník“, ale o osobitý a lichotivý dle vašeho vkusu a vaší postavy. Takový, který nemá žádná jiná a který bude vyhovovat právě vám.

Teď už víte, jak vypadá ten můj šatník a jak ho pomáhám budovat i svým klientkám. Prozradíte mi, jaký je ten váš? jak byste si představovala ten ideální?

Mějte se krásně, vaše Zuzka

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.