Nebaví vás vyrábět mýdlový sliz? Objevte rychlejší a levnější eko-recept na praní

Pravděpodobně o mně nevíte, že jako alergik a astmatik mám poměrně citlivou i pleť a je pro mě důležité postupně přecházet na primárně netoxickou domácnost. Delší dobu jsem tedy hledala a stále někde ještě hledám, maximální jemnost a šetrnost v drogistických a čistících přípravcích. V některých oblastech úklidu ještě hledám, ale jinde už mám osvědčené postupy – a to konkrétně u praní. Už delší dobu se o to chci s vámi podělit.

Můj cíl při hledání toho pravého přípravku byl, abych se co nejvíce přiblížila k tomu, aby praní šlo:

 •  ekologicky čili šetrně k sobě i přírodě (šetrné a jemné složení je klíčové)
 •  ekonomicky (každá zbytečně vyhozená kačka je zbytečná), 
 • efektivně (nebaví mě se s ničím dlouho crcat a věnovat tomu víc času, než je potřeba)

I s touto ambicí jsem postupně testovala různé ekologické prášky, ať už kupované nebo doma vyrobené, s různou recepturou. Často jsem narážela na to, že ty kupované byly poměrně dražší, a ty domácí..mno, to vaření tzv. “mýdlového slizu” je na delší lokte, a to tedy taky nebylo úplně pro mě. Prostě recepty byly často zbytečně složité/časově náročné.  Nakonec jsem zakotvila v úplně jednoduché receptuře, která splňuje všechny tři výše uvedené  požadavky, které mám.

Photo by PlanetCare on Unsplash

Ekologické a šetrné složení

Tady  je to celé tajemství: Jedná se o směs pouze dvou látek a to prací sody a nastrouhaného mýdla. A jaktože to funguje? 

 • Prací soda bývá používána nejen v “běžných” pracích prášcích, ale také prášcích do myčky a různých ekologických i neekologických domácích čistících. Její primární funkce v těchto prostředcích je změkčit vodu, díky čemuž je potřeba daleko méně té prací/čistící látky. Mimochodem, já sodu používám v domácnosti jako ekologický drogistický přípravek na čištění a úklid mnoho věcí ale o tom až jindy. 
 • Mýdlo je od pradávna základem mnohých čistících i pracích prostředků, vzpomeňme na naše babičky a mýdlo s jelenem, které já teď moc ráda také používám. Já osobně používám nejčastěji právě Mýdlo s Jelenem a Olivové mýdlo, jsou vhodná pro citlivou pokožku a jejich parfemace je buď nulová (olivové mýdlo)  nebo velmi jemná (Mýdlo s Jelenem). Zvolte sami dle vlastní preference – můžete zvolit olivové mýdlo, či další prací mýdla dle vaší preferencí a  oblíbené vůně  z nabídek například Netoxické domácnosti, Příroda regeneruje nás, Ekokoza a další. 

Směs těchto dvou přísad je plnohodnotný prací prášek. Různé recepty obsahují různé poměry v jakém tyto přísady smíchat. Testovala jsem jich více, ale nejvíce se mi osvědčil poměr:

 • 150 až 200 g nastrouhaného mýdla s Jelenem, množství dle požadavků výraznější vůně  (lze si koupit přímo nastrouhané vločky)
 • 1 kg prací sody

Někde uvádějí ve stejné receptuře 100 g  mýdla na 1 kg sody, nicméně já natolik zbožňuju čistou a jemnou vůni Jelena, že jsem zvýšila gramáž. Prádlo pak voní obdobně, jako sušené na čerstvém vzduchu – jen tou čistotou. Doporučuju případně vyzkoušet 150 – 200 g mýdla/ 1 kg sody a pak případně snížit množství mýdla,  pokud by vám to dávalo smysl z ekologického/ekonomického hlediska.

Dávkování prášku: záleží samozřejmě na velikosti vaší pračky a znečištění prádla, vše je o vyzkoušení, já začínala na 3 polévkových lžících na pračku a pak jsem různě ubírala, přidávala při stupni znečištění, nebo plnosti pračky.

Způsob praní: Prášek dávám do dávkovače, nikoliv do bubnu, ale to je spíše můj zvyk. Perte stejně, jak jste zvyklé s běžným pracím práškem. Peru s ním vše (běžné prádlo, ložní prádlo, úterky, ručníky). Nikdy jsem nepozorovala, že by se mi prášek nerozpustil. A to peru klidně i na kratší programy, když chci jen něco přemáchnout. Na 20 stupňů jsem s ním prala snad jednou, dvakrát, takže nedovedu říci. Povětšinou peru na dvacet jen jemné prádlo, občas menstruační kalhotky a podprsenky, které peru v jiném prášku, dle instrukcí výrobce.

Ekonomická stránka věci

Cenově tento prášek vychází výborně a nejlépe, ze všech, které jsem zkušila: Cena 1 kg sody je 28  Kč (i levnějši ve větším množství, například tady), mýdlo s jelenem kupuji povětšinou kolem 30 kč. 

Cena domácího prášku, tedy 5 kg této  “koncentrovanější” směsi (200 g mýdla/1 kg sody) je: 

5x 28 Kč (soda) a 5 x 30 Kč (Jelen) = 290 Kč za 6 kg prášku. 

Pro srovnání uvádím známé značky ekologických prášků i jejich ceny: 

Jelen – prací prášek: 399 Kč / 5 kg pracího prášku

Sonett : 1195 Kč / 10 kg pracího prášku

Tierra Verde 739 Kč / 5 kg pracího prášku

Feel eco 629 Kč/ 5 l pracího gelu

Z těchto “hotových” pracích prášků se cenově přibližuje  právě prací prášek od značky Jelen, domácí varianta je však cenově stále nejlepší. 

Za mě je už tedy několik měsíců jasné jak a v čem prát. 🙂

A v čem perete vy? Jaký prášek či domácí receptura vás nejvíce nadchla? A co mýdlový sliz, baví vás, nebo ne-e? Jsem zvědavá, dejte mi vědět 🙂 

Mějte se krásně, 

vaše Zuzka

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře
 1. Mark napsal:

  Thanks for your blog, nice to read. Do not stop.

 2. Good post. I learn something totally new and challenging on sites I stumbleupon everyday. It will always be helpful to read content from other writers and practice a little something from other websites.

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.