4 ZBYTEČNÉ DŮVODY, PROČ MÍVÁME POCIT, ŽE NÁM NIC NESLUŠÍ

 

„Mě nic nesluší. A ty si můžeš dát pytel na hlavu a slušet ti to bude. Tobě prostě sluší všechno! “ Poznáváte tuhle větu? Slyšely jste ji někdy v kabinkách, když si dvě kamarádky zkouší obleční? Nebo jste to byly přímo vy? A já vám povím, přestože jsem s vámi  v té kabince nebyla, že se mýlíte.

Jak to, že jsem si tím tak jistá? Říkala jsem ji taky.. A to jen proto, že jsem nevěděla, že si vybírám oblečení ze všech různých jiných důvodů, než těch, aby slušelo právě mě. A těmhle důvodům je zatraceně dobré se vyhnout. Jaké to jsou?

1. Oblečení není ve vašem stylu.

Co konkrétně tím myslím a kde že je chyba?  Příkladem uvádím násldující situaci: Uviděla jste nádherný kousek například květované blůzky na vaší kamarádce a s voláním jara máte touhu mít ho taky.  Květiny přece nádherně souzní s jarem a proč by tedy nerozsvítily i váš outfit. Tak si ji koupíte, vezmete ji jednou, podruhé už se v ní nějak necítíte a potřetí si v květinách připadáte doslova hloupě.  A vaše kamarádka v blůzce je snad stále krásnější a působí jako něžná víla.

Prozradím, co a proč se stalo.  Kamarádka byla pravděpodobně romantického stylu a vy ne.  A proto, ikdyž jí blůzka tolik slušela, tak vězte, že  to co  sedí stylu a nastavení vaší kamarádky, nemusí sedět vám.  Je to jako byste si na sebe oblékla její kůži a necítila jste se jako v té své 🙂 To přece ani nemůžete. Nezoufejte, je to i naopak, v čem budete zářit vy, nemusí prospívat vaší kamarádce.

Co s tím? Zkuste stále více prozkoumávate sebe a svůj styl. Znát sama sebe je předpokladem pro to, abyste si kupovaly  jen to oblečení, co je to pravé právě pro vás. Objevte svůj vlastní styl například podle rady a testu Stylový klíč  Táni Havlíčkové. Zkuste nakouknout do blogu Blanky Winterové, která není obyčejnou stylistkou, ale pomocnicí při hledání stylu. Nebo nakoukněte na můj připravovaný eBook, který má za cíl , abych se v něm stala vaší průvodkyní při tvorbě  šatníku, podle vašeho skutečného stylu, podle vašeho autentického já.

Stejně jako Blanka a Táňa si dovoluji tvrdit, že každá máme svůj styl. Neuznávám myšlenky typu: dnes mám chuť být za avantgardní dámu, včera jsem byla za romantičku.  Náš styl, naše nastavení se nemění každý den. Může se v rámci vašho stylu měnit jen jeho projev, který je ovlivněn našimi náladami. Například dle cyklu, kdy jeden den máte větší chtuť být více výrazná a zářivá, a další den zabubaná, splývavá. Tak objevte a  nemněte svůj styl, ale zůstávejte mu věrná.  Pouze v tom vašem vám to skutečně může slušet 😉

2. Oblečení neodpovídá vašemu barevnému typu

Přestože nejsem velký fanda barevné typologie a striktního  dodržování jejích  pravidel, snažím se respektovat barevnou typologii tak, abych si postavila na jejich pravidlech alespoň základy šatníku.

Co konkrétně mám těmi vašimi barvami na mysli? Základní myšlenky barevné typologie je nošení těch barev, které fungují s naším barevným typem, a to alespoň v té části, která je blízko vašemu obličeji, kde se odkrývá nejvíce vaší přirozené barevnosti (kůže, oči, zuby apod) .  Nutné základní pravidlo je jednoduché: je potřeba umět odlišit studené odstíny od teplých odstínů barev.

Pokud jste teplý typ, bude s vámi fungovat oblečení teplých barev, pokud studený, bude fungovat ten studený. A co znamená, že s vámi bude či nebude fungovat?

  • Pokud přiložíte k obličeji tu vaši barvu, váš obličej se rozzáří a rozkvete.
  • Pokud zvolíte barvu, která neodpovídá vašemu typu, budete vypadat unaveně, nemocně, vystoupí do popředí kruhy pod očima, pupínky.

Příklady studených odstínů barev

 

Cold colours

 

Příklady teplých odstínů barev

 

Warm colours

 

 

Ještě jedno doporučení, které se často neuvádí: Oblečení v tónu, která neodpovídá vašemu typu , vás přebije. Přestože budete mít krásný kousek oblečení, bude vidět právě jen ten outfit, nikoliv vy. Budete vy a oblečení.S barvou odpovídající vašemu barevnému typu budete naopak s outfitem jeden harmonický zářivý celek.

Už tušíte, proč vám kousek, který nemá ty vaše barvy, může přivodit pocit, že vám nesluší?

Co s tím?  Pokud vám daný kousek outfitu střihově sedí,  zapátrejte po stejném kousku v těch vaši barvách , budete mít jistě úspěch 😉

Můj tip: Pokud chcete barvy nacítit a chcete do nich více proniknout, zkuste toto skvělé praktické video Táni Havlíčkové. Pokud vám jde ryze o barevnou typologii, vysvětluje ji jednoduše s praktickými ukázkami i známá blogerka Petra v tomto videu.

Pokud se na to necítíte, nebo máte pocit, že i ve videích nechápete a nevidíte rozdíly, zkuste pro určení těch vašich barev vyhledat odborníka na barevenou typologii. Může vám do budoucna ušetřit spoustu času a peněz.

3. Špatně zvolená velikost

Věděly jste, že až 80 % českých nosí špatnou velikost podprsenky? A nejen s velkostí podprsenek jsme s velikostmi na štíru.  Spousta z nás jaksi nedokáže koupit oblečení s vhodně zvolenou velikostí. Vhodně zvolenou mám na mysli, tu správnou. Obzvlášť v jistých „hubnoucích“ či „přibíracích“ obdobích. Já jsem si asi půl roku kupovala špatnou velikost kalhot, než jsem si ráčila všimnout, že už mám prostě o velikost víc. Snahou zůstat u velikosti S jsem si neuvědomila, že můžu zkusit o velikost větší. S myšlenkou, že narvu-li se do kalhot velikosti S se stáhne vše co přetéká a budu vypadat hubeněji jsem jsem se mýlila. Ono mi to stejně přetékalo 😉 A frustrace se zvyšovala. A pak jsem najednou vyzkoušela velikost M a světe div se, vypadala jsem štíhleji. Protože mi oblečení správně padlo na křivky a nikde nic nelezlo. Stejně tak nemá význam se oblékat do většího oblečení, pokud chcete zakrýt cokoliv baculatého, vypadáme pak jako velké neforemné balíky. Sice zakrýváme křivky, ale nezvýrazňujeme vůbec nic. Není to řešení.

Co s tím? Všímejme si samy sebe a nelpěme na tabulkových velikostech, ty se u značek různí. Zkoušejme i jiné velikosti, plus mínus okolo té naší domnělé.  Buďme k sobě upřímné a nosme tu velkost, kterou skutečně máme. Vypadá nejlíp 🙂

4. Zvolený kousek nesedí vaší životní fázi 

Poslední důvod se týká naší životní fáze a mnohdy mýlky v nakupování toho, co zrovna skutečně potřebujeme. Kupříkladu jste doma na mateřské a po dlouhé době se vydáte ven. Neodoláte a stavíte se do oblíbeného obchodu s oblečením a přinesete lodičky a sako, tolik se vám v obchodě líbily! A tak je pověsíte nadšeně do skříně, s tím, že si je při nejbližší příležitosti vezmete na sebe. Jenže, další den, při běhu do lékárny vám sako jaksi nesedí a v podpatcích se cítíte směšně. A vzpomínáte, že byste se daleko lépe cítila třeba v balerínkách a cardiganu. A spíláte všem, že vám sako a podpatky prostě nesluší.

Co s tím? Nemusíte spílat 😉 Prostě jste se jen netrefila do fáze, ve které jste. A tak se může stát, že v některých kouscích oblečení se v jistou dobu prostě nebudete cítit svá. Zkusme více respektovat životní fáze , ve kterých jsme a role, které ztělesňujeme. A nenechme se oklamat naší hlavou, reklamou či kamarádkami v jiných etapách, že podpatky jsou ty pravé pro nás 😉

Poznaly jste se v některých bodech? Který je pro vás ten nejhorší?  Budu ráda, když mi dáte v komentářích vědět. 😉

Přeji vám spoustu krásných dnů a co nejméně pocitů, že nemáte co na sebe 😉

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.