UŠETŘIT, A PŘESTO SI DOPŘÁT KVALITU V ŠATNÍKU?

Tohle je dotaz, který se nepřímo i přímo formuluje v hlavách mých klientek, a proto mě napadlo se o tuhle otázku i odpověď na ni  s vámi podělit. 

Spousta z nás by raději nosila kvalitní oblečení, tedy takové, které si pro potřeby tohoto článku definujeme jako oblečení z kvalitního materiálu, dobře ušité a celkově skvěle vypadající. Těmito vlastnostmi budí mj. výborný první dojem, když ho máme na sobě. 

Předpokládám, že nosit takovéto kvalitní oblečení nám všem dává obrovský smysl, ale může náš tížit skutečnost, že pořízení takových kousků nám může hodně zatížit ropozčet, případně si je nemůžeme vůbec dovolit. Protože prostě může mít často vyšší pořizovací náklady.  Pokud tenhle pocit znáte, pokračujte dál ve čtení. Poradím vám, jak si takový kousek zlevnit, aniž byste musela slevovat z kvality. 

Řešení lze totiž opět najít v efektivním přístupu k nákupu nových kousků do šatníku. A využijeme k němu hned dva způsoby.

  1. Princip „Cena za nošení daného kousku“ tedy „Cost per wear“

První způsob, jak efektivně přistupovat k nákupu nových kousků do šatníku, je využívat princip Cost per wear. Jak už z názvu vyplývá, jedná se o cenu za nošení daného kousku. Abych objasnila, o jaký princip se jedná, uvedu příklad na svých dvou kouscích a ukážu vám jejich cenu za nošení.

Kdysi jsem si koupila koupila halenku za 300 Kč. Až později jsem zjistila, že mi nesedí svým střihem, že mě nějak rozšiřuje. Z toho celého vyplynulo, že jsem se v ní necítila dobře, tudíž jsem si ji na sebe vzala jen dvakrát dvakrát. Podíváme se na cenu této halenky za jeho jedno nošení – dojdeme k ní následovně:

cena za nošení daného kousku = vstupní cena/počet nošení

V případě halenky je tedy cena za jedno nošení = 300 Kč /2 (nošení) = 150 Kč.

Druhým příkladem jsou kvalitní boty, o kterých jsem věděla, že jsou ty pravé, skvěle padnoucí mému osobnímu stylu, naprosto pohodlné a univerzální jak ke kalhotám tak sukni.

Dlouho jsem zvažovala jejich koupi kvůli kvůli ceně, stály 2000 Kč. Rozhodla jsem se je nakonec zakoupit. Můj předpoklad o tom, jak mi vyhovují se potvrdil a staly se mým klíčovým kouskem. Nosím je opravdu obden už půl roku, takže jsem je na sobě měla cca 80 krát. 

Jejich cena vyjádřená principem cost per wear, čili cena za jedno nošení  je tedy 2000 Kč / 80 nošení = 20 Kč.

Z tohoto počtu je jasné, že kousek, který se na první pohled jevil jako levný, je ve výsledku daleko dražší.  Přestože v původní koupi se jevilo naopak.

2. Klíčové kousky v šatníku stojí za to mít kvalitní

Některé kousky šatníku jsou prostě klíčové, to už víte asi i ze svého šatníku. Jsou to ty, které často nosíte, rády je kombinujete, jsou ve vašem stylu a máte pocit, že jsou přesně pro vás. (Jak je u sebe objevit, můžete zjistit tady.)

V mém případě to jsou: černé mokasíny, jednoduchá univerzální kabelka na pochůzky, čistě bílá halenka, hnědé chelsea boty. Vím, že tyto kousky budu nosit často a že budou často nosit základ mnoha outfitů. Proto mi stojí za to, aby tyto klíčové kousky vypadaly skvěle. Protože pokud dodám jeden skvěle vypadající kousek k jinak docela obyčejnému outiftu, celý jej povýší a celkově mu dodá stylový punc. A já pak budu vypadat a cítit se skvěle.

TIP: nevíte jak objevit klíčové kousky, pro svůj šatník? Pomůže vám k tomu poznat sebe, svůj styl, svoje proporce a to, jak je oblékat. Díky tomuto poznání se vykrystalizují ty pravé kousky pro váš osobní styl, respektující vaše proporce a zapdající do vašeho životního stylu. Pokud tápete, jak tohle všechno objevit, nakoukněte na můj druhý eBook, který vám v tom pomůže.

Přístup, který doporučuji je tedy takový, že do těch kousků, o kterých vím, že jsou těmi mými klíčovýi kousky šatníku, investuji a troufám si je kupovat ve vyšší kvalitě. Slovo investice používám záměrně, protože prostě tyto kvalitnější a střihově lépe padnoucí kousky:

  • zlepšují první dojem
  • zlepšují i vám sebevědomí
  • déle vám vydrží a nenutí vás po 3 měsících jít shánět náhradu, protože ta původní se rozpadá
  • klesají jejich pořizovací náklady dle principu „cost per wear“ , protože je nosíte často

A ty poslední dva body jsou s ohledem na téma tohoto článku zásadní. Kromě toho, že udělají skvělý dojem, vím, že se jejich cena nošením rozloží. Jejich “náklady za nošení” totiž mým nošením klesá a dává smysl si tedy tyto pořídit v kvalitnější verzi.

Závěrem lze tedy říct, že vyšší pořizovací náklady za nějakou kvalitní věc mohou být pohou iluzí. Někdy vás levná věc „doběhne“ a v konečném důsledku zjistíte, že ji musíte poměrně často měnit, a vyjde pak opakovanou koupí pěkně draho.

3. Stojí za to si počkat

Posledním tipem opět navazuji na předchozí bod. Pokud už víte, že ty kousky, které jsou klíčovými kousky vašeho šatníku, chcete si je pořídit ve vyšší kvalitě, souzníte s prinicpem „náklady za nošení“ a přesto jsou pro vás nákladné, mám pro vás poslední tip. Neusíte je koupit všechny hned. Stojí za to si počkat. Napište si seznam těch kousků, které budete chtít pořídit ve vyšší kvalitě, a dejte si ho do peněženky, do mobilu, ať jej máte po ruce. Následně zkuste jeden z těchto přístupů.

  • V dnešní době online nákupu lze kousek najít v rámci e-shopu a nastavit „hlídacího psa“ , tedy upozornění na to, kdy ten váš kousek bude ve slevě.
  • Vyčkejte na sezóní výprodej, nebo jakékoliv slevové akce. Nenechte se zlákat „zbytečnými“ nákupy, nebo opakovanými nákupy toho stejného co už ve skříni máte, ale cíleně se podívejte na váš seznam a v obchodě pak hledejte ty vaše klíčové kousky.
  • Pokud se dokážete ukáznit, zajděte čas od času do vašich oblíbených obchodů, s tím, že předním nakouknete do seznamu a následně budete v obchodně hledat jen tyto kousky. Tímto způsobem ušetříte za opakované koupě obdobných kousků, které již ve skříni máte a zbyde vám víc na ten váš vysněný, kvalitní.

Přeji vám, ať se vám daří tvořit si váš efektivní šatník a dopřejete si kvalitu tam, kde za to stojí.

Krásné dny, vaše

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám jednou provždy vyřešit situaci typu "Plný šatník, ale nic na sebe"?! Věří totiž, že není potřeba mít hodně oblečení, ale že stačí mít to správné oblečení. Příběh Zuzky najdete tady >>
Komentáře