Menstruační kalhotky jsou variantou menstruačních pomůcek, které jsou jedněmi opěvovány a druhými zatracovány. A protože tyto kalhotky mj. spadají do udržitelných a život usnadňujících produktů, brousila jsem si na jejich testování zuby již delší dobu.
Pro ty z vás, co je ještě neznají: jedná se o variantu znovu použitelných produktů, tedy kalhotek, které místo jednorázových vložek/tamponů, používáte v průběhu své menstruace. Jejich obecné výhody, které jsou často zmiňovány jsou tyto:
Pro své vlastní testování menstruačních kalhotek jsem delší dobu zkoumala trh a nakonec zvolila českou společnost SAYU. Firmu SAYU a jejich kalhotky jsem vybrala proto, že jsem byla nadšená z firmy samotné a jejího přístupu: své produkty šije v česku, z vlny, která pochází etické merino vlny, s membránou, která byla vyvinuta a otestována českými špičkovými odborníky na nanotechnologie na české univerzitě. Tohle všechno podporuje mou snahu být eko, bio, fér :-), čili snažit se nakupovat udržitelnou, férovou, lokální módu, pokud to aspoň trochu jde. Po společné domluvě s firmou SAYU jsem dostala k dispozici dva kusy kalhotek k testování (nejedná se o placenou spolupráci) .
To co mě na kalhotkách SAYU ovšem naprosto uchvátilo je fakt, že jsou nádherné. Krásné provedení, barvy, krajky, různé varianty barev i výšky pasu. No koukněte na ty možnosti! Za mě paráda. Ke všemu, jsou nafoceny na reálných ženách, což je mi více než sympatické. Tušila jsem aspoň jak skutečně na mně budou vypadat.
Nicméně recenzí na téma menstruačních kalhotek již vzniklo mnoho, proto mě napadlo zkusit se zaměřit na mýty, které kolem nich panují, abych vám tak odpověděla na nejpalčivější témata a usnadnila rozhodování, zda je to varianta pro vás či nikoliv. Tak pojďme na ně.
Tato záležitost může být hodně individuální dle síly vaší menstruace, ale mně osobně nikdy neprotekly. Existují varianty pro slabou, střední i silnou mensturaci a já pro svůj klid v duši zvolila ty pro silnou. Jsem maximálně spokojená, v klidu a v pohodě i ve dnech silnější menstruace. Pokud chcete mít jistotu, pak pro první testování kalhotek zkombinujte i s jinou variantou menstruačních pomůcek a sama ověřte.
Opět se může jednat o individuální záležitost, ale mě kalhotky přes pracovní dobu a cestu domů vždy v pohodě vydrží. I ve dnech silné menstruace je měním až doma. Jedná se tedy o skutečně život zjednodušující pomůcku, protože nemusím mezi schůzkami odbíhat na toaletu a řešit, zda je třeba měnit či nikoliv. Díky kalhotkám si téměř neuvědomuji, že menstruaci mám. Nehledě na to, že nemusím řešit, zda mám náhradní vložku/tampon nebo být ve stresu, že jsem je zapomněla.
Důvod, proč vydrží kalhotky dlouho savé je právě materiál a technologie, z kterých jsou ušity. Menstruační kalhotky mají všitou funkční vložku. Menstruační krev projde vnitřním úpletem z merino vlny. Vlna má antibakteriální účinky, je příjemná k pokožce a zajišťuje pocit sucha. Krev je odváděna do savé vrstvy z bambusu, který má výrazně vyšší savost než bavlna a má také antibakteriální účinky, což omezuje tvorbu zápachu. Pod savou vrstvou je vložená nepropustná zároveň prodyšná membrána, která ochrání Vaše oblečení.
Plenku mi kalhotky nepřipomínají ani náhodou. Jsem s jejich designem a propracováním tak spokojená, že začínám pošilhávat po variantě light kalhotek, které jsou k nerozeznání od “běžných kalhotek”. Na šustění jsem se kvůli tomuto článku zaměřila, ale nevnímám, že by šustily víc, než ostatní oblečení.
Naopak. Obzvlášť, pokud jste zvyklá na menstruační vložky, pak pro vás menstruační kalhotky budou úplná paráda. Materiál je savý a rychle odvádí vlhkost, mnohem lépe, než menstruační vložky. To vše díky vlastnostem vnější merino vlny a nepropustné membrány uvnitř. Merino vlna v sobě snoubí mnoho předností:
Kalhotky je samozřejmě nutné prát (obdobně jako jiné prádlo – viz návod k použití) a ano, při praní spotřebováváme vodu. Tady je ovšem dobré si připomenout obecnou pravdu, že na mytí/praní znovupoužitelných produktů je potřeba daleko méně vody, než při výrobě jednorázových produktů. Můj přístup je takový, že je dle návodu po použití pouze propláchnu ve vodě, nechám uschnout a následně peru v pračce společně s tmavým prádlem. Spotřebu vody tedy výrazně nezvyšuji. Oproti výrobě jednorázových menstruačních vložek a tamponů, kdy je vysoká spotřeba nejen vody, ale také energie a chemikálií (bělení).Péče o kalhotky tedy není nijak složitá či náročná, detail péče o menstruační kalhotky najdete na stránkách SayU tady.
Přiznávám, že na první pohled může cena působit, oproti nákupu jednorázových produktů, jako vysoká. Nicméně menstruační kalhotky jsou vzhledem ke své opakovatelné použitelnosti dlouhodobější investice. Průměrná spotřeba ženy ve svém reprodukčním období je 9000 tamponů či vložek. Kalhotky při správné údržbě vydrží několik let , samozřejmě pokud jich máte více, tak ještě déle. Pokud chcete jejich nákup slevnit, využijte možnosti registrace do Newsletteru SAYU a získáte 10 % slevu.
Pokud váháte s jejich koupí, protože se obáváte, že byste netrefila velikost, můžete je osobně prohlédnout v několika větších městech v partnerských kamenných prodejnách, kde konkrétně najde zde. Pokud ani to není pro vás, SAYU má návod, jak dle svých mír vybrat správnou velikost a v případě nejasností má velmi příjemnou zákaznickou podporu.
V síti drogererií DM jsou dostupné i jiné značky menstruačních kalhotek, osobně jsem je však nevyzkoušela a zkušenost s nimi nemám.
Na závěr můžu říct, že já osobně jsem z menstruačních kalhotek, konkrétně od značky SAYU, nadšená. Jsou fantastické. Díky nim téměř nevím, že mám menstruaci a nemusím řešit, zda mám náhradní tampony/vložky. Splňují přesně to co slibují a umožňují díky svému designu cítit se skvěle a elegantně i v době menstruace.
A co vy, do které skupiny patříte? Opěvujete nebo zatracujete? 🙂
Mějte se báječně,
vaše Zuzka