PŘÍPRAVA JARNÍHO ŠATNÍKU

V současných napjatých dnech se snažím žít a dál fungovat jak jen to jde. Vzhledem k tomu, že jako astmatik v ohrožené skupině nemohu nikde dobrovolničit, chtěla bych pomoci aspoň rozptýlit myšlenky vám, mým sledovatelkám a sledovatelům. Věřím, že soustředit se na oblíbené a pozitivní oblasti našeho života nám všem pomůže vnést do něj trochu světla.

A napadlo mě tak nabídnout vám, abyste se doma, za zavřenými dveřmi, pustily do pár kroků ve vašem šatníku, které vás přivedou do kreativity. A jak známo, kreativní myšlení nás přivádí do momentu tady a teď a snižuje působení stresu. (Pokud vás toto téma zajímá, tady máte dva zajímavé články: tady a tady). Nejen že budete kreativně tvořit a chmurné myšlenky vás nepohltí, ale až pominou tyto náročné časy, vaše energie vložená do šatníku se vám vrátí. Proto vám nabízím inspiraci, jak připravit svůj šatník na jarní sezonu.

Inspirace

První krokem, který provádím ve svém šatníku při jeho přípravě na jaro je samotná inspirace. Velmi ráda k tomuto účelu používám právě celosvětový katalog nápadů pinterest, kde procházím různé nápady na outfity a ty si následně ukládám na jednu konkrkétní nástěnku, vytvořenou pro nadcházející jaro.

Abych svou nástěnku vytvořila co nejlépe v souladu se sebou, zabrousím na pinterest a zvažuji klíčová slova, která vyjadřují, jaký má můj jarní šatník vlastně být. Letos se mi opět děje, že mám chuť posunout svůj se do šik stylu, a do svého minimalistického stylu tak chci zakomponovat prvky francouzského šik. A tak zadávám do pinterestu slova typu „minimalist chic outfit “ „french chic outfit“, přidávám slovo „spring“ a ruzně proklikávám.

Následně také zvažuji jakou barevnou paletu bude mít můj šatník. Vycházím ze svého celoročního základu šatníku, který bude zůstávat v šatníku nadále. Pro tuto nástěnku však hledám také kombinace typické pro jaro.

Přemýšlím tedy, jaká barva nahradí mé typické podzimní/zimní barvy, které schovám do úložných prostor. Už vím že pro letošní léto to opět bude prvek růžové a nově chci využít i červenou, o kterou jsem doplnila svůj zimní šatník a zůstane tak i pro jarní sezonu.

Přidám do ní několik svých „klasických“ až „uniformních“ outfitů, které nosím celoročně a jsou mými stálicemi. Tuto nástěnku totiž mj. budu používat i ve chvílích, kdy nebudu vědět co na sebe a budu se chtít inspiriovat. A přesně takto vznikla ta letošní nástěnka, kterou vidíte níže.

Moje nástěnka: Inspirace – jaro 2020

(najeďte myší na nástěnku a rolujte níže)

Příprava šatníku

Po této části přecházím k té realizační. Vytahám ze skříně všechno oblečení a roztřídím jej na to, které slouží jen pro podzim/zimu, a které tedy připravím na uskladnění. Doporučuji si svetry a kabáty odžmolkovat už teď, aby byly při příchodu podzimu/zimy v dobrém stavu a připravené na nošení. Nechávám si pár univezrálních kousků z období podzim/zima, na zařazení zpět do šatníku, které by se mohly hodit pro dny studenějšího jarního počasí.

Přinesu z úložných prostor oblečení pro sezónu jaro/léto a zvažuji jedno po druhém, které z nich zařadím a které nechám až na letní šatník. A postupně je tak řadím zpět do šatníku, případně ještě uskladnňuji pro léto. Pokud potřebujete provést důkladnější detox oblečení, mrkněte na můj starší článek.

Během postupného třídění přemyšlím nad kombinacemi, při kterých se inspiruji z mé připravené nástěnky, a to tak, že outfity vytvářím kombinuji z vlasních zdrojů, tedy nově přinesenými kousky do šatníku.

Protože některé kousky jsou pro mě během „přepínání“ na jarní šatník jako nové (během uskladnění na ně zapoměnu), objevuji už při jejich znovu-zařazování další nové kombinace. Případně, pokud si s kouskem nevím rady nebo se chci inspirovat, opět si jej zkusím vyhledat na pinterestu a uložti si tak na nástěnku outfity s tímto kouskem. Letos jsem právě tento krok dělala pro červený svetr, červené boty (které chci začít více nosit) a pro růžový bomber.

Jarní trendy

Nebudu vám nalhávat, že vůbec nesleduju trendy módního průmyslu, ale ani vás k nim nebudu bezhlavě navádět. Postup, který se mi poslední roky osvědčil a ustálil s ohledem na trendy je následujcí: ráda trendy před sezonou projdu a hledám v nich ty prvky, které jsou nadčasové a odpovídají mému stylu. To jsou ty, kterými se chci inspirovat. A nějaký takový nebo aspoň jeho nádech tak zakoponovat do svého šatníku.

Ideální je, pokud není potřeba tyto kousky kupovat, ale „nakoupit“ (objevit) je přímo ve svém šatníku. Pro mě je to letos rozhodně vzor „polka dot“ (putníky). Tmavě modrou haleknu s tímto vzorem mám už v šatníku několik let a pouze byla uskladněná mimo můj dohled. (protože ač s tímto kouskem nebylo nic špatně, bylo třeba si od něj dát pauzu, nudil mě a nevyužívala jsem ho). Zařadím ji tak zpět do šatníku a pokusím se zakomponovat do svých outfitů. Zkuste tento postup taky.

Wish list

Na cestě ke svému vysněnému šatníku vřele doporučuji využívat „wish list“, který už pravděpodobně znáte z mého prvního eBooku. Tedy seznam oblečení, které vám chybí, zejména proto abyste v něm měla ty správné propojky (základní kousky oblečení). Já do něj ráda doplňuji i oblečení, které už je z důvodu obnošení či zničení potřeba obnovit, nebo nebo pro výše avizovaný lehký refresh šatníku.

Ve chvíli, kdy budete tvořit tento seznam a mít jej na dosah, budete při příštím brouzdání online či kamenými obchody lépe cílit a vaše koupě nebude impluzivní, ale strategická a promyšlená. Což je krok k tomu, jak efektivně vytvořit váš stslyový šatník.

Při tvoření kombinací v rámci jarního šatníku vždy ověřuji, jestli některé z mých klíčových (zejména základní trička) nedosluhují a nepotřebují obnovit a zapisuji je do svého seznamu. Často se při tvorbě těchto nástěnek postupně ustálí styl, objevíte tak třeba prvky, které jsou pro váš styl esenciální a dlohoudobě vám chybí. Pro mě to byl třeba před několika lety trenčkot. Před čtyřmi lety jsem si na základě jeho neustáleho opakování na svých inpirativních nástěnkách zařadila do wishlistu a zakoupila pak výhodněji. Jak to?

Pokud budete pracovat s wishlistem delší dobu, můžete některé z klíčových kousků zakouopit v posezóních výprodejích. Zejména u kabátů, trenčkotů a dalších náročenějších částí šatníků můžete pořídit kvalitní kousek za skvělou cenu.

Přeji vám, abyste si přípravu na svůj jarní šatník užila, aby vám vnesl trošku toho příjemného světla do náročného období, které teď všichni prožíváme.

Vše dobré přeje vaše,

Zuza

Úvodní fotky: Zuzana Prochazkova,  Photo by wyman H on Unsplash, Photo by Annie Spratt on Unsplash

Zuzana je osobní stylistka, minimalistka a vysoce citlivá osoba v jednom. Svým působením pomáhá ženám vytvořit skvělý, osobitý a udržitelný šatník. Je autorkou návodu Jak správně vybrat základy šatníku >> a eBooku " Plná skříň, ale nemám co na sebe?!" 10 důvodů & 10 řešení >>
Komentáře

Přidat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

Vaše osobní údaje budou použity pouze pro účely zpracování tohoto komentáře.